160 Acre Center Pivot
160 Acre Center Pivot Example
Estimating Annual Irrigation Operation Costs -3-10
Standard 160 acre system and end gun with actual irrigated area of 132 acres installed at a cost of $62,000 with a power and water source and connecting equipment cost of $32,000.
Ownership Cost
Depreciation: (original cost - salvage value)/years of use
(pivot cost + installation cost - salvage value)/10 years=
($62,000 - 18,000)/10 = $4,400
(well cost - salvage value) / 20 years =
($32,000 - 12,000)/20 = $1,000
Interest: interest rate * average investment value
6.5% * (original cost + salvage value/2) =
6.5% * ($94,000 + $32,000/2) = $ 63,000
6.5% * $ 63,000 = $4,095
Repair: estimated to between 2 to 5% of original cost
well cost * 2% =
$32,000 * 2% = $640
pivot cost * 3% =
$62,000 * 3% = $1,860
Taxes: no personal property tax in Michigan
the addition irrigation equipment should not increase property taxes. Indiana personal property tax estimated at 1%. $94,000 * 1% = $940 not shown in calculation
Insurance: estimated at 0.5% * Average Investment Value
0.5% * (original cost + salvage value/2)
0.5% * ($94,000 + $32,000/2) = $ 63,000
0.5% * ($ 63,000) = $315
Total Ownership Cost = $4,400 + $1,000+ $4,095 +$640+ $1,860+ $315 = $12,310
$12,310/132 acres = $93.26 / irrigated acre / year
Operating Cost (per acre) or total actual annual cost
These costs are best handled annually calculated using actual costs at the end of season.
Power: use actual fuel or power bill is recommended
estimated power cost:
$3.50/ acre in. * 7 in.* 132 acres = $3,234 annually
$2 to $7.50/acre in. range
Labor cost: recommend use of actual labor bills
Range of $1 to $3.50/acre in.
$1 * 6 acre in. * 132 acres = $792 annually
Total Operating cost annually = $ 4,026
Grand Total Estimated Annual Cost = $4,026 + $12,310 = $16,336
$16,336 / 132 acres = $123.76 /acre at 7"